Bachata

Bachata to taniec w parach wywodzący się pierwotnie z Dominikany, czyli z drugiego co do wielkości państwa na Morzu karaibskim. Ostatnimi laty ten styl i wszystkie jego odmiany stały się niesamowicie popularne praktycznie na całym świecie. Sam taniec jest bardzo zmysłowy i często romantyczny, tematem najbardziej popularnych utworów często jest smutek lub złamane serce. Mimo tego sama muzyka buduje bardzo pozytywny nastrój. Z drugiej jednak strony, dzięki ciągłemu rozwojowi, w chwili obecnej możemy wyróżnić bardzo wiele odłamów bachaty – z czego jedne są romantyczne, zaś inne bardzo żywiołowe i energiczne.

Ogromną zaletą tego gatunku tanecznego jest to, że jego podstawy ( zarówno figury jak i krok podstawowy ) są bardzo proste i można je opanować w bardzo krótkim czasie. Dzięki gigantycznej popularności na całej kuli ziemskiej, praktycznie w każdym kraju znajdą się kluby i inne tego typu miejsca w których można potańczyć. W chwili obecnej bachatę dzieli się na kilka podgatunków :

  • tak zwana tradycyjna lub też dominikańska – czyli po prostu klasyczny odłam od którego wszystko się zaczęło, charakteryzuje się bardzo żywiołowym tańcem oraz przewagą kombinacji kroków podstawowych nad figurami,
  • bachatango – fuzja bachaty z tangiem,
  • modern – bachata typowo europejska, jest to łączenie bardzo wielu stylów oraz przewaga przeróżnych figur nad krokiem podstawowym, co ciekawe ten styl pasuje do praktycznie każdej muzyki,
  • sensual – styl narodzony w Hiszpanii, jego znakiem rozpoznawczym jest bardzo romantyczna muzyka, bardzo bliski kontakt między partnerami oraz duża ilość figur takich jak falki.

Mimo prostych do opanowania podstaw, bachata oferuje setki figur oraz masę modyfikacji kroków oraz ruchów. Dzięki temu taniec ten jest bardzo różnorodny i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Zarówno wielbiciele energicznych stylów, jak również Ci preferujący bliskość oraz zmysłowość.