Dancehall

Dancehall to jednocześnie styl tańca solo oraz muzyka, początki miały miejsce już w latach siedemdziesiątych na słonecznej Jamajce. Co ciekawe styl ten wywodzi się w dużym stopniu z reggae – jednak jest dużo bardziej energiczny i żywiołowy. Jest to taniec w większości typowo kobiecy, głównym argumentem za tym przemawiającym jest duża rola tylnych walorów tancerki. Druga sprawa to to, że o ile kobiety mogą wykonywać typowo męskie kroki – tak w drugą stronę już nie bardzo. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby i mężczyźni spróbowali w nim swoich sił. Żeby było jeszcze ciekawiej – bardzo dużo popularnych figur oraz układów jest wymyślonych przez mężczyzn właśnie. Stąd właśnie taniec podzielił się na wersję męską oraz damską. Ta 1-sza to ruchy bardziej agresywne oraz żywiołowe, zaś odmiana damska to prezentowanie walorów kobiecych i większe izolacje ciała. Trzeba jednak pamiętać że nie jest to taniec erotyczny, wręcz przeciwnie – charakteryzuje się masą energii oraz pozytywnymi emocjami. Dla niektórych dancehall stał się wręcz stylem życia.

Muzyka do której się tańczy jest bardzo pozytywna, taniec ten w pewnym sensie daje poczucie jakieś swoistej wolności, zarówno ciała jak i umysłu. Opanowanie podstaw nie jest jednak proste dla populacji z innych stron niż te w których powstał. Wynika to z dużej ilości izolacji, zarówno klatki piersiowej jak i okolic bioder. Ruch jest w większości przeprowadzany na stale ugiętych kolanach, zawsze chodzi o interpretację muzyki. O ile dla ludzi z wysp jest to naturalne, tak przykładowo dla Europejczyków już niezbyt. I właśnie dlatego jest to świetna okazja aby te braki nadrobić.

Popularne są zarówno zwyczajne improwizacje do określonych gatunków muzycznych jak również całe gotowe układy i choreografie. W dancehallu chodzi bardziej o to aby muzyka porywała ciało – a konkretniej o to aby tańczyć umysłem. Jest to też sposób na ucieczkę od codziennych problemów.