Reggaeton

Reggaeton to pierwotnie odłam muzyczny mający swoją genezą jeszcze w latach 90-tych w Portoryko. Wyróżnia się tym że łączy takie gatunki jak hip-hop, salsę oraz reggae. Czasem zwany jest także latynoskim hip-hopem. W chwili obecnej jest bardzo popularny na Kubie. Jako taniec jest bardzo przystępny dla początkujących, cechą charakterystyczną jest ruch różnymi częściami ciała niezależnie od siebie, co pozwala na sporo dowolności w układaniu figur lub kombinacji ruchów. Tańczony solo zarówno przez kobiety jak i mężczyzn, różni się jednak wtedy tym że odmiana męska stawia bardziej na emanowanie siłą i energią, podczas gdy reggaeton w wykonaniu damskim to bardziej emanacja kobiecością i pewnością siebie.

Ruchy są bardzo szybkie i energiczne, główne skrzypce gra zazwyczaj klatka oraz biodra. Przy większym stopniu zaawansowania bardzo ważne są także izolacje ciała. Taniec ten działa także bardzo dobrze na poprawę kondycji gdyż jest bardzo szybki i angażuje do ruchu dosłownie całe ciało. Przydaje się zarówno przy ułożonych gotowych animacjach tanecznych jak również przy dowolnej imprezie i swobodnych improwizacjach w celach czysto zabawowych. Z powodu rosnącej popularności tego gatunku, zawsze znajdą się miejsca, kluby oraz szkoły tańca gdzie można skorzystać ze swoich umiejętności lub nabyć całkowicie nowe.

Sama muzyka to bardzo często po prostu rap lub śpiew w języku hiszpańskim, do tego cechą charakterystyczną jest bardzo mocno perkusyjny rytm, co przekłada się w tańcu na bardzo dużą ilość dynamicznej energii. Powstaje także bardzo dużo gotowych układów kreowanych przez największych tancerzy na świecie do najbardziej popularnych utworów w danym czasie, potem istnieje możliwość uczyć się ich w innych krajach i prezentować je na pokazach lub po prostu imprezach tematycznych. Sam taniec pozwala wyzwolić drzemiącą w człowieku energię na zewnątrz.