Salsa kubańska

Salsa kubańska (cubana) to styl taneczny który zdobył ogromną popularność w większości zakątków świata. Jego powstanie szacuje się nawet na lata trzydzieste na Kubie, co ciekawe samo słowo salsa oznacza po prostu ostry lub pikantny – i to bardzo dobrze charakteryzuje sam taniec i muzykę. Jest on bardzo żywiołowy oraz energiczny, cechą charakterystyczną jest bardzo duża ilość obrotów oraz przejściowych figur. Muzyka bardzo często składa się z bardzo wielu instrumentów i jest bardzo rytmiczna oraz szybka. Prowadzenie partnerki jest bardzo dynamiczne, wynika to z potrzeby posiadania dość stałego napięcia pomiędzy partnerami w celu niezbędnym do wykonywania wielu zaawansowanych figur. W zależności od regionu salsę tańczy się również na różne rozliczenia.

Salsa pozwala łączyć bardzo wiele różnych charakterystycznych dla niej kombinacji, często przechodzi się do pozycji otwartej, regularnie używa się tak zwanych węzłów – czyli po prostu wielokrotnych zapętleń rąk przy wykonywaniu bardziej skomplikowanych figur. To wszystko powoduje że taniec jest bardzo widowiskowy. Istnieje także bardzo wiele odmian i ruchów wykonywanych solo co pozwoliło wykreować całkowicie oddzielny odłam zwany suelta, pozwala on tańczyć salsę solo.

Istnieje także sposób tańczenia w grupie gdzie pary poruszają się po kole wykonując figury wyczytane przez lidera. Jest to tak zwana Rueda de Casino. Dzięki ogromnej popularności salsy kubańskiej praktycznie wszędzie znajdziemy kluby i szkoły oferujące kursy lub imprezy tematyczne. Salsa na samym początku przygody z nią może wydawać się niełatwa, ale to szybko mija i zmieniają się automatycznie niektóre nawyki ruchowe co pozwala rozwijać się tanecznie. Zarówno muzyka jak i sam taniec tworzą zawsze bardzo pozytywną energiczną atmosferę. W niektórych miejscach istnieje nawet możliwość tańczenia do muzyki na żywo co kreuje niezapomnianą atmosferę.