Salsa liniowa

Salsa liniowa – zwana również stylem Los Angeles, to jedna z odmian salsy. Nazwa wynika z tego że tańczona jest po prostych liniach bez typowych dla chociażby salsy kubańskiej ruchach kołowych. Rozwinęła się na Kubie, Karaibach oraz w Ameryce. Jednak głównym powodem jej powstania były po prostu chęci zmian i nowe pomysły Latynosów mieszkających w Ameryce. Spotykany jest równie często co typowa sala kubańska, co pozwala wykorzystać swoje umiejętności w bardzo wielu krajach. Powstała dość późno bo dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Figury łączą w sobie bardzo dużo obrotów partnerki w kombinacjach co powoduje że taniec jest bardzo widowiskowy, ważne jest także wyraźne eksponowanie partnerki przez partnera, tutaj więc pole do popisu mają partnerki poprzez ukazanie swojej kobiecości. Salsę liniową można tańczyć również solo dzięki dużej ilości drobnych ruchów wykonywanych solo. Do tego dochodzi fakt że salsa liniowa poprzez swój jednolity kierunek prowadzenia pozwala wykonywać nawet figury akrobatyczne. To oczywiście ma miejsce raczej przy gotowych choreografiach a nie socjalnym tańcu na imprezach salsowych. Zmiany kierunków następują zawsze w systemie zero jedynkowym, czyli po prostu o 180 stopni.

Taniec ten jest bardzo dynamiczny i energiczny, figury są wykonywane szybko i konkretnie, dzięki liniowemu poruszaniu się ta odmiana jest znacznie bardziej przyswajalna niż chociażby ma to miejsce w salsie kubańskiej. W wielu krajach tak zwana „liniówka” stała się nawet bardziej popularna niż klasyczna salsa w stylu casino. Liniowy styl znalazł swoich wielbicieli zwłaszcza w Europie oraz Ameryce. Muzyka podobnie jak w innych odmianach jest bardzo rytmiczna i łączy w sobie wiele instrumentów. Salsa liniowa zawsze jest tańczona na jeden i nie ma tutaj wyjątków.