Taniec i jego wpływ na rozwój dziecka

Taniec i jego wpływ na rozwój dziecka

W dobie urządzeń przenośnych oraz internetu dzieci mają coraz mniej ruchu oraz atrakcji poza ekranem. Jednym z lepszych wyjść w tej sytuacji jest zapisanie młodych kurs taneczny, oczywiście należy dobrze zastanowić się nad gatunkiem, ale dla dziecka świetne będą chociażby tańce solowe. Z jednej strony jest to hobby które w czasach renesansu tańca nie budzi wstydu – nierzadko wręcz jest całkowicie odwrotnie. Jest to powód do dumy, z drugiej strony ten rodzaj ruchu ma ogromny i pozytywny wpływ na rozwój każdego młodego człowieka.

Wprowadza dużo ruchu, z naciskiem na dużą różnorodność ruchów co pozwala na prawidłowy rozwój fizyczny na każdej płaszczyźnie. Jednocześnie nie jest szkodliwy ani nie wpływa negatywnie na zdrowie dziecka, przy dobrym doborze gatunku nawet ryzyko kontuzji jest praktycznie zerowe. Pedagogowie zauważyli także znaczny wzrost aktywności nie tylko fizycznej ale także i psychicznej, sam taniec wywołuje znaczny wzrost tak zwanego hormonu szczęścia – endorfin, to w połączeniu ze wzrostem aktywności mózgowej ze względu na wymóg znacznie większej niż normalnie koordynacji ruchowej powoduje zdrowsze myślenie i samopoczucie.

Jakby tego było mało to pamiętać także należy że sam taniec potrafi wykształtować bardzo wiele pozytywnych cech w obszarze czysto psychicznym. Takie cechy jak komunikatywność, praca z rówieśnikami w grupie, odwaga oraz pewność siebie mogą zostać w pełni wykształtowane już w młodym wieku. Prócz tego taniec rozwija jednocześnie takie cechy jak spostrzegawczość, refleks oraz całościową ruchową koordynację. Dodatkowa zaleta to kształtowanie pewnego rodzaju etykiety zachowań. Podobnie jak w życiu dorosłym w tańcu trzeba ładnie poprosić, podziękować i tak dalej. To wszystko mocno odbija się na rozwoju dziecka w każdym jego aspekcie.