Taniec jako nasz terapeuta

Taniec jako nasz terapeuta

Niewiele osób zdaje sobie sprawę że taniec poza osobistym rozwojem oraz przyjemnością oferuje także bardzo skuteczny odłam terapii. Od dawna wiadomo ze korzyści ruchowe to nie jedyna rzecz których poprawę zauważa się w trakcie tańczenia. Taniec potrafi poprawić humor, umocnić naszą pewność siebie oraz w pewien sposób pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne. Okazało się że to nie tylko teoria ale i praktyka w jej najczystszym zastosowaniu. Ten rodzaj terapii potrafił znacznie wspomóc proces leczenie uzależnień oraz pomniejszych chorób psychicznych takich jak ADHD czy autyzm.

Dzięki temu taniec oficjalnie został wprowadzany do rejestrów jako rodzaj terapii polegającej na leczeniu sztuką – którą w tym przypadku jest właśnie tańczenie. Moment kiedy umysł, ciało oraz rytm lub tempo zlewają się w jedność, bardzo pozytywnie wpływa na tak zwaną integrację umysłu. Taniec pozwala również wyrazić siebie i swoją osobowość bez użycia słów czy zbędnego myślenia, to powoduje że pewna świadomość siebie znacznie łatwiej dociera wtedy do człowieka.

Tutaj jednak mowa o użyciu tańca jako całkowicie profesjonalnej metody leczenia oraz psychoterapii przez specjalistów w tej dziedzinie, a co jeśli mówimy o terapii samoistnej ? Otóż okazuje się że działa to w sposób identyczny, taniec ma bardzo pozytywny wpływ na postrzeganie samych siebie oraz to jak o sobie myślimy. To wszystko powoduje że właściwie każdy moment jest dobry aby spróbować tego hobby – zwłaszcza dla osób które zmagają się z pewnymi zwyczajnie uleczalnymi chorobami psychicznymi, jak chociażby przebyta świeżo depresja. Taka osoba absolutnie nic nie ryzykuje, ma za to możliwość zyskać bardzo dużo. Wniosek jest taki że niezależnie od tego z jakich sposobów korzysta człowiek, zawsze warto spróbować tego który nie niesie ze sobą absolutnie żadnego ryzyka.