Taniec jako pigułka na dłuższe życie

Taniec jako pigułka na dłuższe życie

Wiele osób zastanawia się w jaki prosty sposób można przedłużyć swoje życie, zazwyczaj temat kończy się na dbaniu o zdrowie oraz dobrym odżywianiu. Często wspomina się także o dużej ilości ruchu – jednak aktywności fizyczne są skrajnie inne, i o ile sam ruch jest zdrowy i dobrze wpływa na organizm w każdym wieku, tak często nie docenia się dawki bonusów oraz zalet jakie wprowadzić w życie może właśnie taniec.

W tym przypadku nie chodzi już tylko o ruch – chociaż oczywiście ten jest w tańcu bardzo intensywny oraz potrafi przybierać całkowicie inne formy w zależności od gatunku tanecznego jaki wybraliśmy. Taniec bardzo mocno wymusza intensywną pracę mózgu poprzez zapamiętywanie czy to układów czy to kroków lub figur, to powoduje wzmacnianie pamięci oraz zapobieganie chorobom typowo mózgowym na starość. Duże wydzielanie endorfin bardzo pozytywnie wpływa na chęć do życia, ten aspekt bardzo często jest całkowicie bagatelizowany – jednak okazuje się, że ma on ogromny wpływ na to jak radzi sobie nasze ciało. Nie od dziś wiadomo że pozytywne myślenie pozytywnie wpływa także na wszystkie inne płaszczyzny naszego organizmu. Do tego dochodzi fakt że z wiekiem zanikają także połączenia neuronowe w naszym mózgu – i znów, taniec jest świetnym sposobem aby proces ten spowolnić.

Wracając do ruchu, taniec jest również świetną formą rehabilitacji ruchowej, dużą zaletą jest całkowita dowolność tempa oraz zakresu ruchowego tańca. Można więc wybrać wariant stonowany i spokojny lub bardziej energiczny jeśli tylko ciało nam na to pozwala. Badania jednoznacznie wykazują że osoby obierające właśnie ten kierunek ruchowy nie tylko żyją dłużej ale znacznie później tracą sprawność ruchową oraz umysłową.