Taniec jako sport

Taniec jako sport

W czasach obecnych modne stało się bycie człowiekiem tak zwanym „fit”, oznacza to zazwyczaj zdrowe odżywianie oraz przyjęcie na stałe jakiś określonych form sportów lub innych aktywności ruchowych. Najczęściej oznacza to chodzenie na siłownię, bieganie, rower lub inne tego typu sporty. Rzadko jednak pamięta się o czymś takim jak taniec, i nie chodzi tutaj o spokojne pląsanie do romantycznej muzyki, tylko o bardzo energiczną a czasem także przewyższającą inne sporty pod kątem wysiłkowym aktywność. Tyczy się to zarówno tańców w parach jak i tych uprawianych zazwyczaj solo.

W przeciwieństwie do dużej ilości aktywności fizycznych ( jak chociażby biegania ) taniec oferuje znacznie więcej. Wynika to z gigantycznej różnorodności ruchu oraz odmian tańca. Taka aktywność fizyczna oferuje bardzo duży zakres ruchu, od izolacji określonych części ciała po bardzo dynamiczny ruch. Przykładowo salsa kubańska poprzez szybkie i rytmiczne tempo oraz dużą ilość obrotów i pracy rękoma pozwala spalić nawet 500-600 kalorii w ciągu godziny. Jednocześnie rozwija nasze zdolności ruchowe nie tylko nóg ale także rąk i góry. Z drugiej strony są tańce takie jak burleska lub reggaeton gdzie tańczy się solo ale ruch jest tak dynamiczny że często pod kątem kondycji potrafi przebić taką aktywność jak bieganie szybkim tempem.

Nie należy więc zapominać jak duże korzyści ruchowe potrafi przynieść nam taniec jeśli to właśnie to hobby obierzemy jako swoją sportową ścieżkę. Dużą zaletą jest także niski próg wejścia, tańczyć można o każdej porze dnia, w każdą pogodę, nie wymaga dużych nakładów finansowych ani specjalnie dużej ilości miejsca. Warto wspomnieć też o korzyściach jakie oferuje taniec w sferze psychicznej, zazwyczaj wzmacnia on pewność siebie i poprawią ogólną wydolność mózgu poprzez aktywowanie większej ilości połączeń neuronowych niż robimy to na co dzień.